تاریخچه دانشگاه آتاتورک

تاریخچه دانشگاه آتاتورک داستان تحقق یکی از مهمترین پروژه های جمهوری ترکیه است. مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، در سخنرانی در مجلس ملی بزرگ ترکیه در1 نوامبر  1937، بر لزوم تأسیس دانشگاه بزرگ در منطقه آناتولی شرقی ترکیه تأکید کرد و دستور داد اقدامات لازم برای این منظور انجام شود.

پس از دوازده سال توقف کار پس از مرگ آتاتورک، سومین رئیس جمهور وقت، جلال بایار در سخنرانی خود در پارلمان در1 نوامبر1950 این موضوع را دوباره بیدار کرد. با هشدار او، دولت دوم این موضوع را در برنامه خود گنجاند. دفتر دانشگاه های وزارت آموزش و پرورش یادداشتی به ریاست دانشگاه ها ارسال کرد و از آنها خواست که یک کمیسیون علمی برای تأسیس مرکز آموزش عالی و فرهنگ تشکیل دهند. پس از طرح موضوع در هیأت بین‌دانشگاهی، کمیسیونی متشکل از 15 عضو تشکیل شد که هر پنج نفر از آن‌ها توسط سنای سه دانشگاه موجود وقت انتخاب شدند. این کمیسیون به ریاست وزیر آموزش و پرورش توفیک ایلری، اولین جلسه خود را در ماه جولای در آنکارا برگزار کرد. تصمیمی توسط کمیسیون توگو برای یک تور تحقیقی در استان های شرقی اتخاذ شد. این تور با همراهی رئیس جمهور بایار آغاز شد.

با توجه به گزارش تهیه شده توسط کمیسیون، کار برای تأسیس دانشگاه در ارزروم آغاز شد. پیش نویس قانون «تاسیس دانشگاه در شرق» در زمان وزیر آموزش و پرورش توفیک ایلری در26 فوریه 1953 به قانون تبدیل شد. پس از مدتی که پروفسور دکتر سلیم بورچک وزیر آموزش و پرورش بود، دانشگاه به موجب قانون "دانشگاه آتاتورک" نام گرفت. پس از آن دولت وقت برای دریافت این دانشگاه با آمریکا تماس گرفت. توافقنامه ای در مورد همکاری به دست آمد و رودررو با افراد ذینفع در واشنگتن گفتگو شد. طبق قرارداد، گروهی از دانشگاه نبراسکا که نیازهای مالی آنها توسط آمریکا تامین می شد، در جولای 1954 برای برگزاری اولین امتحانات به ترکیه آمدند. اسامی این گروه از جمله آلبین تی اندرسون، جی او کلر، ام.ال بیکر و اس.ا. اسمیت، با الگوبرداری از دانشگاه‌های نوع «لند گراند» در آمریکا، توصیه‌ها و پیشنهادات خود را در مورد تأسیس دانشگاه آتاتورک ارائه کردند.در پاییز 1954، اولین قرارداد پروژه امضا شد که شامل دانشگاه آتاتورک و دانشگاهی بود که قرار بود در آنکارا تأسیس شود. پس از آن، یک کمیته مختلط ترکی-آمریکایی برای برنامه ریزی و تحقق پایه و اساس دانشگاه آتاتورک تشکیل شد. به دنبال همه این تحولات، سرانجام در 12 مارس در حالی که سی و هفتمین سالگرد استقلال ارزروم برگزار می شد، دولت رسماً این مژده را به مردم ارزروم و کل کشور اعلام کرد که دانشگاه جدید به نام آتاتورک نامگذاری خواهد شد. این کمیته پس از کار در طول سه سال بین سالهای 1955 و 1957، پیش نویس قانون دانشگاه را تهیه کرد.این پیش نویس به تصویب مجلس شورای بزرگ ملی رسید و پس از انتشار در روزنامه رسمی لازم الاجرا شد.
بدین ترتیب دانشگاه آتاتورک رسماً در7  ژوئن 1957 تأسیس شد.
دانشگاه آتاتورک

چشم انداز

دانشگاه آتاتورک شعاری (در خدمت زندگی، همیشه رو به جلو...) تعیین کرده است که منعکس کننده رسالت و چشم انداز آن است.

دانشگاهی که مأموریت های آموزشی، پژوهشی و کمک به جامعه را در نظر می گیرد، چشم انداز و رسالت خود را نیز از نظر یکپارچگی معنا می کند.

ماموریت

ماموریت دانشگاه کمک به منطقه و کشور، انجام فعالیت‌های طراحی و نوآورانه با فناوری پیشرفته، آموزش افراد واجد شرایط از طریق آموزش رسمی و از راه دور و افزایش ارزش علم و هنر در سطح جهانی است و همانطور که به طور مداوم خود را توسعه داده است، چشم انداز آن این است که یک دانشگاه پیشگام در تحولات منطقه خود باشد.

ارزش های اصلی دانشگاه

 
     علمی بودن: تصمیمات و اعمال دانشگاه بر اساس معیارها و حقایق علمی استوار است.
     نوآوری و کارآفرینی: اجرای کاربردهای جدید و متفاوت که اثربخشی آن را افزایش می دهد.
     مشارکت و اشتراک گذاری: تصمیمات به صورت مشارکتی اتخاذ و اطلاعات به صورت شفاف به اشتراک گذاشته می شود.
     تمرکز یادگیری: تجارب یادگیری همه افراد را تسهیل و بهبود می بخشد.
     احترام به کار و قدردانی از موفقیت: تلاش ها قابل احترام و دستاوردها شناخته می شوند.
     تعهد به ارزش های ملی و جهانی: علاوه بر وفاداری به ارزش های کشور، ارزش های جهانی نیز مورد توجه قرار می گیرد.
     حساسیت اجتماعی، فرهنگی، محیطی و هنری: با مشکلات و نیازهای حوزه های اجتماعی مسئولانه برخورد می شود.

سیاست علوم باز دانشگاه آتاتورک

 1.هدف و دامنه

هدف دانشگاه آتاتورک، به عنوان یک مؤسسه ارتقای افراد واجد شرایط از طریق آموزش رسمی و از راه دور و کمک به علم و هنر در سطح جهانی است. همیشه در خدمت اهداف رو به جلو بوده واز فعالیت‌هایی برای ارتقاء علم و انتقال اطلاعات به سریع‌ترین روش حمایت می کند.

دانشگاه آتاتورک پروژه ها و خروجی های پشتیبانی شده توسط موسسه و اصول و قوانین اساسی مربوط به مدیریت، ذخیره سازی، بایگانی و انتشارات علمی و داده های تحقیقاتی مرتبط با موسسه را تعریف می کند.

2.اصول اساسی
 دانشگاه آتاتورک خروجی ها و شیوه های تحقیقاتی باز، قابل دسترسی، تکرارپذیر و قابل اعتماد را به منظور کمک به بهبود علم و فناوری اتخاذ می کند  و همچنین از انتشار اطلاعات به نفع همه ذینفعان خارجی و جامعه حمایت می کند.

 

دانشگاه آتاتورک اصل "روشن بودن" داده ها و انتشارات علمی را در چارچوب اصول اخلاقی پذیرفته شده بین المللی پذیرفته است. در چارچوب این اصل، تضمین می کند که زیرساخت هایی را برای حمایت از علم باز با همکاری علمی، به اشتراک گذاری اطلاعات را ایجاد کند و دسترسی مستمر از این ابزارها توسط محققان را تشویق و پشتیبانی می کند.

دانشگاه آتاتورک که علوم باز را ابزاری برای تحقیق ارزیابی می‌کند تا آن را شفاف‌تر، دقیق‌تر و کارآمدتر کند، بر این باور است که تمام نتایج تحقیقات علمی و داده‌های تامین‌شده توسط منابع عمومی باید برای همه محققان و جامعه در سطح ملی و جهانی آزاد و رایگان باشد.بدین ترتیب دانشگاه آتاتورک رسماً در7  ژوئن 1957 تأسیس شد.
 
پردیس مطابق با زیبایی شناسی شهری معاصر
دانشگاه آتاتورک یکی از زیباترین پردیس های ترکیه را دارد. این پردیس که دارای مساحت باز 6.5 میلیون متر مربع است، دارای مساحت بسته 1 میلیون متر مربع است و به عنوان یک فضای زندگی ایده آل توجه ها را به خود جلب می کند، به ویژه با فضای سبز فراوان و محوطه ای که نمایانگر زیبایی شناسی شهری معاصر است.
دانشگاه آتاتورک از نظر حمل و نقل به پردیس فرصت های بسیار خوبی دارد. این پردیس در مرکز شهر واقع شده است و به لطف وسایل نقلیه عمومی شهرداری ، اتوبوس های عمومی و مینی بوس هایی که در فواصل زمانی مکرر کار می کنند، حمل و نقل سریع و مطمئن فراهم شده است. علاوه بر این، وسایل نقلیه رایگان شاتل به نام رینگ نیز برای دانشجویان در محوطه دانشگاه در دسترس است.

امکانات زندگی روزمره در پردیس

پردیس که با آب و هوای مناسب و آرام توجه ها را به خود جلب می کند، تحرک جمعیتی تقریباً 50 هزار نفر در روز را تجربه می کند. همچنین مراکز خرید، شعب بانک ها، کافه ها، زمین های بازی، سالن های سینما و سالن های ورزشی نیز در محوطه دانشگاه وجود دارد که انواع نیازهای زندگی روزمره را می توان برآورده کرد.

محیط صلح و اعتماد
یکی دیگر از ویژگی هایی که دانشگاه آتاتورک را ممتاز می کند این است که می تواند محیطی سرشار از آرامش و امنیت داشته باشد. دانشگاه یک مؤسسه آموزشی است که در آن افراد با فرهنگ های مختلف و جهان بینی های متفاوت در کنار هم در برادری، صلح و هماهنگی زندگی می کنند.

خدمات بهداشتی
در زمینه خدمات بهداشتی رایگان، تمامی دانشجویان تحت ضمانت دولت هستند. 1 کلینیک پزشکی خانواده در محوطه دانشگاه وجود دارد و بیمارستان تحقیقاتی که یکی از بزرگترین بیمارستان های ترکیه است به مدت 24 ساعت پاسخگوی نیازهای بهداشتی همه دانشجویان است. باز هم، انواع فرصت های درمان دندانپزشکی به همراه خدمات اورژانسی برای بیماری های دندان وجود دارد. از طرف دیگر بیمارستان حیوانات ما با پروژه بیمارستان سیار حیوانات یک روز در هفته به روستاها خدمات دامپزشکی ارائه می دهد و علاوه بر ارائه خدمات دوستانه در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته به روستاها می پردازد.

باشگاه های دانشجویی
دانشگاه آتاتورک بیش از 100 باشگاه دانشجویی دارد. در کنار فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی، باشگاه‌ها که بر فعالیت‌های حرفه‌ای که به نفع تحصیلات آکادمیک است، تمرکز می‌کنند، با فعالیت‌هایی که عادات استراحت، سرگرمی و مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان را شکل می‌دهند نیز توجه را جلب می‌کنند.

امکانات ورزشی
دانشگاه آتاتورک دارای طیف گسترده ای از سالن ها و محوطه های ورزشی است، چه در فضای داخلی و چه در فضای باز. در حالی که سالن‌ها و زمین‌های طراحی شده برای ورزش‌های بسکتبال، والیبال، هندبال، فوتبال و تنیس در همه روزهای هفته برای استفاده دانشجویان باز است، پیست‌های پیاده‌روی و دویدن، پیست دو و میدانی و زمین فوتبال چمن نیز در بخش‌های مختلف پردیس قرار دارند.
برای آشنایی با شرایط تحصیل در ترکیه این بخش را مطالعه بفرمائید.

برای اشتراک در خبرنامه عضو شوید

تماس با ما

تهران، خیابان انقلاب، ضلع جنوبغربی چهار راه کالج، ابتدای خیابان حافظ، پلاک 320 واحد 1

تلفن: 66741596 - 021

فکس: 02166736128

09190184151

شبکه های اجتماعی

 

 

تمامی حقوق وبسایت متعلق به آداک الماس آراد می باشد.

مشاوره